Arie van 't Riet Nederland, 1947
Arie van 't Riet (1947, Aarlanderveen) groeide op in het Groene Hart van Zuid-Holland, wat de basis vormde voor zijn fascinatie voor biologie en natuur. Voordat hij de kunstwereld betrad, volgde Arie een lange en succesvolle wetenschappelijke carrière. Hij studeerde stralingsfysica aan de Technische Universiteit Delft en behaalde later een PhD in de fysica (brachytherapie) aan de Universiteit Utrecht. Van 't Riet werkte meer dan dertig jaar als klinisch fysicus, onder andere bij het RISO Radiotherapie Instituut. In deze functie hield hij zich bezig met de technische en veilige toepassing van straling in ziekenhuizen.
Zijn artistieke carrière begon rond 2007/2008. Dit gebeurde bij toeval toen een collega hem vroeg een röntgenfoto van een schilderij te maken, iets wat hij nog nooit eerder had gedaan. Dit wekte zijn nieuwsgierigheid om ook natuurlijke objecten vast te leggen, zoals bloemen en overleden dieren. Sindsdien blijft hij experimenteren en heeft hij zich ontwikkeld tot een wereldwijd erkende kunstenaar.
De kunst van Arie van 't Riet, die hij zelf Biorama's noemt, is een unieke combinatie van wetenschap en esthetiek. Inhoudelijk onthult hij de "onzichtbare wereld" van de natuur: de delicate interne structuren die normaal verborgen blijven onder de huid of binnen een bloem. Technisch is zijn kunstvorm zeer complex, maar visueel zeer toegankelijk. De verschillende stralingsniveaus maken zijn werk technisch uitdagend: het is moeilijk om objecten met uiteenlopende dichtheden in één opname correct vast te leggen. Voor bloembladeren is lage energie nodig, terwijl voor botten juist hoge energie vereist is. Van 't Riet moet de belichtingstijden en energieniveaus precies afstemmen om beide structuren tegelijkertijd zichtbaar te maken. Hij werkt met traditionele analoge röntgenfilm (vaak 33x41 cm), waardoor het beeld in één opname goed moet zijn, aangezien hij achteraf geen digitale lagen kan 'stapelen' om het beeld op te bouwen.
Omdat Arie levende wezens niet aan straling wil blootstellen, gebruikt hij uitsluitend dode dieren (bijvoorbeeld verkeersslachtoffers). Wat de compositie betreft, is het een creatief proces om de dieren zodanig te rangschikken dat ze levendig en natuurlijk in hun omgeving lijken. Na digitalisering kleurt hij delen van het beeld handmatig om specifieke details te benadrukken.
Arie's Biorama's zijn geëxposeerd op locaties zoals het Natuurhistorisch Museum Rotterdam. Zijn beelden zijn opgenomen in de Science Photo Library, die afbeeldingen levert aan wetenschappelijke publicaties wereldwijd. Zijn werk is gepubliceerd in onder andere The Guardian en The Telegraph, en hij heeft een eigen TEDx-talk gegeven. Zijn fotografie is ook verzameld in het bekroonde boek Inside In, waarin zijn röntgenfoto's worden gebruikt om kinderen over de natuur te leren.
-
Barn Owl -
Bouquet of Eleven Tulips -
Butterbur -
Chamaerops Humilis Azalea Butterfly -
Chameleon Begonia -
Chicken -
Eel -
Field of Tulips -
Franse Tulpen -
Frog Python Water Lily Sarracenia -
Frog Water Lily -
Helianthus Tuberose Butterflies -
Heron -
Iguana Angels Trumpet (Brugmansia) -
Klaprozen -
Lizard Azalea Fatsia Japonica -
Lizard Poppy -
Lizard Prunus -
Moorhen Iris -
Needlefish -
Orchids -
Parrot Tulips -
Roach Waterlily -
Rosa Venezuela -
Sandersonia Dragonfly Butterfly -
Savannah Monitor Python Medinilla -
Snails Hedera -
Squirrel Monkey -
Strelitzia Chameleon -
Toads Euphorbia -
Tulpen boeket -
Turdus Merula Magnolia -
Turtles Trachycarpus Azalea -
X-Ray Fotoblok
